Gelişen Teknoloji Evrendeki Yaratılış Sırlarını Keşfediyor

İçinde yaşadığımız evrenin yaklaşık 15 milyar yıl önce tek bir noktada meydana gelen büyük bir patlama ile ortaya çıktığı ve genişleyerek şimdiki şeklini aldığı, bugün bütün bilim dünyasının onayladığı bir gerçektir. Uzay boşluğu, galaksiler, gezegenler, Güneş, Dünya, kısaca evreni oluşturan tüm gök cisimleri, "Büyük Patlama" ya da diğer adıyla "Big Bang" adı verilen bu patlama sonucunda meydana gelmiştir. Evrendeki gök cisimleri hakkında her gün yeni bir keşif yapılmakta ve evrenin muhteşem özellikleri gelişen teknoloji sayesinde her gün biraz daha iyi anlaşılmaktadır.

"İntegral" Adlı Teleskop Uzayda

Bilim adamları uçsuz bucaksız uzaydaki çalışmalarına son yıllarda bir yenisini daha eklediler. Başta kara delikler olmak üzere evrenin bazı gizemli olaylarını araştıracak Avrupa uydu teleskobu ''İntegral'' bu sene başarıyla uzaya fırlatıldı. İntegral'i taşıyan Rus Proton roketi, Kazakistan'daki Baykonur uzay üssünden uzaya gönderildi.

9 bin-153 bin km yüksekteki eliptik yörüngesine yerleşecek İntegral, 4.1 ton ağırlığında, 5 metre boyunda, 3.7 metre çapında ve yaklaşık 350 milyon dolara mal oldu. Bu uydu teleskop, elementlerin oluşumunu, süpernovaların özelliklerini araştıracak. Gama ışın patlamalarını 30 saniyede tespit edip astronomları haberdar edecek.

Evrendeki bütün parçacıklar, yıldızlar, gezegenler, göktaşları, maddeleri etrafında döndüren çok büyük yerçekimi alanları oluşturuyorlar ve ancak gama radyasyonlarıyla görülebilecek bir enerjiyle uzaya yayılıyorlar. İşte bugüne kadar uzaya gönderilen en hassas gama ışınlı teleskop olan İntegral'le; astronomlar evrendeki bu ışınlar vasıtasıyla, en şiddetli gök olaylarını bile izleyebilecekler.

İntegral ile Neler Araştırılacak?

İntegral'in ilk araştıracağı yerlerden birinin galaksimizin merkezi olduğu belirtiliyor. Roma'da Uzay Astrofizik Enstitüsünden bir gama ışın astronomu Pietro Ubertini, bütün kanıtların, galaksimizin merkezinde bir kara deliğin varlığına işaret ettiğini ama varlığının henüz tam kanıtlanmış olmadığını söylüyor.

Kara delikler X ışınları yayıyorlar, X ışın teleskopları bunlardan birtakım görüntüler alıyorlar. Ancak toz bulutları ve gaz galaksinin merkezini kapatıyor ve bu da araştırmalarda yanılmaya sebep oluyor. Oysa gama ışınları doğrudan gazı ve tozu parçalıyorlar. Ubertini "Gama ışınları için bu toz ve gaz bulutu şeffaf, bu sayede evrenin merkezinde tam olarak ne olduğunu görebileceğiz" diyor.

Ayrıca İntegral, daha küçük kara deliklerin araştırılmasında da kullanılacak. Şimdilik bilim adamlarının elinde 300 şüpheli karadelikten oluşan bir liste bulunuyor ve bunların 100 tanesi yakın zamanda dikkatle incelendi. İntegralin 2 yıl sürecek uzay serüveni boyunca, bilim adamları bu ve benzeri bütün karadelikleri araştırmayı umuyorlar.

Gama ışınlarının görülebilmesi bilim adamlarının, GRB denen gama ışın patlaması olaylarını da izleyebilmelerine yardım edecek. Bu patlamalar sadece birkaç saat sürüyor, astronomlar teleskoplarını onlara ayarlayana kadar kayboluyorlar. Oysa İntegral'in çok geniş bir görme alanı var. Bu sayede ayda en az bir GRB'yi gözlemleyebiliyor. Yeryüzündeki araştırmacıları 30 saniye içinde e-mail veya SMS mesajla uyarabiliyor. Ubertini, "İntegral sayesinde, ulusal komiteler teleskoplarını nereye yöneltmeleri gerektiğini anında bilebilecekler" diyor.

İntegral en yüksek-gama ışınları enerjisini araştırmayacak ve böylece aslında tüm resmi gösteriyor olmayacak. Ama NASA'nın 2007'de lanse etmeyi planladığı GLAST adlı teleskop bu boşluğu da dolduracak. Bilim adamları bu sırada İntegral'in de çalışıyor olacağını ve ikisini beraber kullanarak çalışmayı umduklarını belirtiyor.

Araştırmaların Ortak Sonucu

Gelişen teknoloji sayesinde uçsuz bucaksız evrenin sırları hakkında her gün biraz daha fazla bilgi sahibi oluyoruz. Yeni bir teleskop ya da yeni bir uzay mekiği... Hepsi tek bir şeyi kanıtlıyorlar: "Evrendeki kusursuz yaratılış"ı.

Örneğin Süpernovalar. Dev bir yıldız, korkunç bir patlama ile kendisini yok eder ve içindeki madde de yine korkunç bir hızla dört bir yana dağılır. Bu patlama sırasında yayılan ışık, yıldızın normal ışımasından binlerce kat daha kuvvetlidir. İşte gelişmiş teknolojik uzay inceleme araçlarıyla keşfedilen bu süpernovaların, evrenin oluşumunda çok önemli bir rol oynadığı kanıtlanmıştır. Bu patlamalar, astronomların tahminine göre, maddenin evrende bir noktadan başka noktalara taşınması işine yararlar. Patlama sonucunda dağılan yıldız artıklarının, evrenin başka köşelerinde birikerek yeniden yıldızlar ya da yıldız sistemleri oluşturduğu varsayılmaktadır. Bu varsayıma göre, Güneş, Güneş Sistemi içindeki gezegenler ve bu arada elbette bizim Dünyamız da, çok eski zamanlarda gerçekleşmiş bir süpernova patlamasının sonucunda ortaya çıkmıştır.

Burada sadece birkaç örneğini verdiğimiz evrendeki tüm gök cisimleri, bunların uzay boşluğundaki dağılımları ve yaşanan gök olayları, insan yaşamı için tam olması gereken yapıdadırlar. Hiçbiri amaçsız yere ortaya çıkmamışlardır; amaçlı bir yaratılışın sonucudurlar. İşte en gelişmiş teleskoplar, uzay mekikleri hep bu gerçeği ortaya çıkarmaktadırlar.

Kısacası evrende var olan ve büyük bir "bilgi" içeren düzen, tüm evrene hakim olan üstün bir Yaratıcı tarafından oluşturulmuştur. Daha açık bir ifadeyle, tüm evreni Allah yaratmıştır, düzenlemiştir ve onu bozulmaya uğramaktan korumaktadır.

Nitekim Allah Kuran'da göklerin ve yerin ancak Kendi kudreti altında iken bozulmaya uğramadığını şöyle bildirmektedir: "Şüphesiz Allah, gökleri ve yeri zeval bulurlar diye (her an kudreti altında) tutuyor. Andolsun, eğer zeval bulacak olurlarsa, kendisinden sonra artık kimse onları tutamaz. Doğrusu O, Halim'dir, bağışlayandır." (Fatır Suresi, 41)

Evrendeki bu İlahi düzen, materyalistlerin ortaya attığı "evren başıboş bir madde yığınıdır" iddiasının saçmalığını da açıkça ortaya koymaktadır. Allah, bunu bir başka ayetinde şöyle açıklar: "Eğer hak, onların heva (istek ve tutku)larına uyacak olsaydı hiç tartışmasız, gökler, yer ve bunların içinde olan herkes (ve her şey) bozulmaya uğrardı..." (Müminun Suresi, 71)

İşte gelişen teknoloji evrenin sırlarını ortaya çıkararak Allah'ın üstün yaratma sanatını gözler önüne sermektedir.


----------
- Harun Yahya, "Evrenin Yaratılışı" internet sitesi
- http://www.nature.com/nsu/nsu_pf/021014/021014-9.html
- http://www.hurriyetim.com.tr/haberler/0,,sid~5@tarih~2002-10-18-m,00.asp
 
   
 
Ana Sayfa

 

www.bilgilerdunyasi.net © 2004