Antibiyotik Üreten Zürafalar

 

Zürafaların derilerini inceleyen bilim adamları, bakteri ve kenelere karşı çok etkili bir savunma sistemiyle karşılaştılar.

California, Arcata'daki Humboldt Üniversitesi biyologlarından Willliam Wood, kokuları çok uzaklardan bile algılanabilen Giraffa camelopardalis reticulata türüne ait zürafaları inceledi (1).

Bu koku o kadar güçlü ki zürafadan 250 metre uzakta olan bir insana ulaşabiliyor (2). Wood, böylesine güçlü bir kokunun zürafalara bir faydası olup olmadığını merak etti. Çalışmasında, kokunun zürafada nasıl oluştuğundan çok, kokunun özellikleri üzerinde odaklandı.

Zürafanın boyun ve ense kısmından kıl örnekleri alan Wood, kokulara neden olan kimyasalları araştırdı. Yaptığı incelemeler sonucunda zürafaların derisinde herbiri koku yayan tam 11 farklı kimyasal bulunduğunu belirledi.

Kokuya neden olan kimyasallar temelde indol ve 3-metilindol adlı kimyasallara dayanıyor. Bu bileşiklerin çeşitli mikropların büyümesini engellediği önceden biliniyor.

Zürafanın derisindeki bu güvenlik kalkanı sayesinde, bakteriler, mantarlar ve hatta keneler hayvanın derisinden uzak duruyor. Üstelik bu kimyasallar birbiriyle karışınca, tek başlarına olduklarından daha etkili oluyorlar.

Bu kokulu savunma sistemini kendi başına üretebilmesi için zürafanın, öncelikle düşmanı olan bakteri ve mikropları tanıyor olması gerekir. Örneğin bir ülkenin füze savunma sistemleri komşusu olan düşman ülkenin saldırı füzelerini etkisiz hale getirecek özellikteyse, düşman ülkenin teknolojisi ve silah kapasitesi hakkında bilgisi var demektir. Bu yüzden zürafa bakteri ve mikropların metabolizmasının detaylarını bilmeli, onların solunum veya sindirim sistemine hangi kimyasalları sokarak onları etkisiz hale getirebileceğini belirlemelidir. Gerekli kimyasalların hangi özellikte bileşikler olduğunu, bunlar için hangi elementlerden ne kadar gerektiğini, bunları ne şekilde birbirine bağlayacağını da biliyor olmalıdır. Elbette zürafa bunları bilmez.

Böyle karmaşık kimyasalların üretilmesi ancak gelişmiş laboratuvarlarda, deneyimli kimyagerlerin hassas ölçümleri ve kontrollü üretimleriyle mümkün olabilir. Yandaki resimde elindeki maddeyi dikkatle ölçen bir kimyager görülmekte. Bu bilim adamı tüpün içindeki maddelerin kimyasal özelliklerini çok iyi bilmektedir. Bunları karıştırıp yeni kimyasallar elde edebilir. Oysa zürafa, ne bakteri ve mikropların ne de kendi bedeninin özelliklerinden haberdar değildir.

Biyolojik sistemlerin tesadüfen oluşabileceğini iddia eden evrim teorisinin ise böyle bir savunma sistemi için ortaya koyabileceği hiçbir tutarlı zemin yoktur. Bu kokuların deri hücrelerinde üretilmesi, zürafanın DNA'sında kodlanmış bilgi sayesinde gerçekleşir. Bu kokuyu üreten moleküllerin üretimi milyonlarca baz çiftinden oluşan genler tarafından kontrol ediler. Böyle bir bilginin evrim teorisinin iddialarının dayandığı mutasyonlarla oluşabileceğini gösteren hiçbir bulgu yoktur. Mutasyonlar genlerde meydana gelen bozulmalardır. Bu yüzden yıkıcı özelliktedirler.

Şüphesiz, zürafanın bakteri ve mikroplara karşı korunmasını sağlayan sistemi vareden güç, hem zürafayı hem de bakteriyi yaratmış olmalıdır. Allah, tüm canlıları yoktan varetmiş ve onları bir örnek edinmeksizin yaratmıştır. Şüphesiz böyle mükemmel bir yaratılış boş bir amaç için değildir. Allah, yarattığı canlılarda bizim düşünmemiz için ayetler bulunduğunu bir Kuran ayetinde şöyle haber vermektedir:

"Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün ard arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allah'ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip-yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır." (Bakara, 164)


Notlar

(1) Wood, W. F. & Weldon, P. J. The scent of the reticulated giraffe Giraffa camelopardalis reticulata. Biochemical Systematics and Ecology, 30, 913 - 917, (2002).
(2) Nature.com/nsu : John Whitfield, Rank giraffes in rude health, 21 Ekim 2002
http://www.nature.com/nsu/021014/021014-13.html
 
 
Ana Sayfa

 

www.bilgilerdunyasi.net © 2004