İz bırakmayan yapışkan bantların geliştirilmesinde
gekonun ayakları model alınıyor


 

Denizaltılardaki sonar sistemlerinden günlük hayatın ufak ama önemli detaylarına kadar pekçok konuda bilim adamları doğadaki canlıları taklit ederek çalışmalar yürütmektedirler.

Lewis and Clarck Kolejindeki Amerikalı biyologlar, kullanıldıktan sonra iz bırakmayan yapışkan bir bant keşfetmek için çalışmalar yürütüyorlar. Bu icatlarının ilham kaynağı olan canlı ise geko ismi verilen bir kertenkele türü.

   

Biyologların incelemeye aldıkları bu canlı, ayaklarındaki mikroskobik yapışkan tüyler sayesinde tavana dahi çok güçlü bir şekilde yapışabilme özelliğine sahip. Yapılan araştırmalar gekonun ayaklarındaki bu mikroskobik tüylerin kendi kendini temizleme özelliğine sahip olacak şekilde düzenlendiğini ortaya koymuştur. İşte bu özel tasarım iz bırakmayan yapışkan bantların geliştirilmesinde model olarak kullanılmaktadır.

Canlılardaki mükemmel tasarımların model alınarak hayatımızı kolaylaştıran icatların yapılabilmesi Rabbimiz'in bize sunduğu nimetlerden biridir. Allah bir ayette şöyle buyurmaktadır:

Eğer Allah'ın nimetini saymaya kalkışacak olursanız, onu bir genelleme yaparak bile sayamazsınız. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nahl Suresi, 18)


Bugüne Kadar Yayınlanmış Olan BİLİM HABERLERİ


 

www.bilgilerdunyasi.net © 2004